Tekerlekli Sandalye Basketbolu TÜRK BAYAN MiLLi TAKIMI

ANASAYFA
TAKIM YÖNETIMI
TAKIM
PROGRAM
FOTOGRAFLAR
WETZLAR YOLU

TAKIM YÖNETIMI

Red Hand Pointing Right

Takım Başantrenörümüz Kamuran Özdemir 1992 yılında Tekerlekli Sandalye Basketbolu Türkiye'de oynanmaya başladığı günden bu yana bu sporun içinde olmuş bir kişi. Yetiştirdiği sporcular bugün Türkiye'de en gözde takımlarda oynamaktalar. 2002 yılı sonlarında bir Bayan Basketbol Milli Takımı kurulması fikri ortaya atılınca Federasyon Yönetim Kurulu'muz takımı tereddütsüz sevgili hocamıza teslim etti. Bu konuda ne kadar isabetli bir karar verildiğini geçtiğimiz dörtbuçuk yıl içinde gördük. Şu anda katıldığı iki Avrupa Şampiyonası'nda büyük başarı göstermese de kızlarımız, bugün geldikleri konumla ve kazandıkları deneyimle artık gelecek aylarda oynanacak Avrupa Şampiyonası'nda ilk üç dereceden birini almanın hesaplarını yapıyor. Bunda Kamuran Hoca'nın katkısı çok büyük. Kızlarımız için bir antrenör olmanın ötesinde bir ağabey ve baba olmayı bilen Özdemir, Türk Tekerlekli Sandalye Basketbol camiasında ' Oyunun Ruhunu Okuyan Adam' olarak tanınır. 

Red Hand Pointing Right

Özlem Hoca 1991 yılında spor yapmaya voleybolcu olarak başlar. Spor tutkusu onu takım sporu yanında, bir de bireysel spor yapmaya itince 1994 yılında Karate ile tanışır. 1997'de Spor Akademisi kazandığında profesyonel Voleybolcudur artık. Dört yıl boyunca 2. Lig ve 1.Ligde forma giyer. 2001 yılında mezun olduğunda apoletinde Voleybol ve Basketbol branşlarında uzmanlık vardır. Bu yıl sınavı kazanıp Spor Uzmanı olarak Antalya İl Müdürlüğü'ne atanır. 2003 yılında yapılan hakem semineri aracılığı ile Tekerlekli Sandalye Basketbolu branşı ile tanışır. Bu spor dalının zevkli ve engellilerle çalışmanın keyif veren yanlarını görünce herşeyi bırakıp kendisini bu spora adar. 2005 yılında Antalya'da Engelli Spor Kulübü kurulur ve sevgili hocamız bu kulüpte bir Tekerlekli Sandalye Basketbol takımı kurar ve çalıştırmaya başlar. Kısa zamanda çok da başarılı olur. Bir eğitici olarak spor yaşantısının kısa olmasına karşın, disiplinli çalışması ve azmi ile bugün geldiği yerleri haketmiştir. Milli Takım yardımcı antrenörlüğü gibi zor ve sorumluluğu büyük bir görev kendisine verilirken, kısa süre içinde ulaştığı aşama ve disiplinli yapısı gözönüne alındı. Ahmet Hoca ile birlikte yaptıkları bilimsel çalışma ile Milli Kızlarımıza kısa sürede eksiklerini giderecek çalışmaları başarıyla uyguladılar ve onların özgüvenlerini kazanmalarında büyük yardımcı oldular. Şimdilerde Özlem hocanın idealinde tamamı bayan sporculardan kurulu bir takım var. Yakında onu da başaracaktır eminiz...

Red Hand Pointing Right

2001 yılında  Aksaray Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. Aynı sene içerisinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanlığı sınavını  kazanarak Aksaray Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde spor uzmanı olarak göreve başladı. 2001-2002 sezonu ile birlikte Aksaray Engelliler Spor Kulübü'nde antrenörlüğe başlayıp engelli camiasına giriş yaptı. 3 sezon bu takımda görev yaptıktan sonra, iş nedeni ile asıl memleketi olan İskenderun'a tayin oldu ve aynı zamanda İskenderun Engelliler Spor Kulübü'nün antrenörlüğüne başladı. İlk yılı  sonunda takımını 1. Lig'e, ikinci yılında da Süper Lig'e yükseltti. Antrenörlük hayatının kısa olmasına karşın çok başarılı sonuçlara imza atan Keskin Hoca daha şimdiden 2 sporcusunu milli takımlara yolladı bile...  İşitme Engelliler Milli Takım antrenörlüğü yaptığı 2000 yılında ise Sydney'de Olimpiyat ruhunu yaşama sevincini tattı. " Bedensel Engelliler camiasındaki hazzın daha ağır basması nedeni ile İşitme Engelliler camiasından tamamen ayrılarak, asıl yuvama döndüğüme inanıyorum" diye konuşuyor hoca.

 “KOŞAN TAKIM KAZANAN TAKIMDIR” antrenörlük felsefesine sahip olan hoca içinde bulunduğumuz yıl Bayan Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takım yardımcı antrenörlüğüne getirildi. Özlem Hoca ile iyi bir ikili oluşturarak yaptıkları disiplinli çalışma Kızlarımızı başarıya götürecek yolda onlara önder olmakta..

Red Hand Pointing Right

Takım Menejerimiz Ziya Nur Sezen hayatını spora adamış, bu yolda esas mesleğini terkedip spor sahalarında çalışmayı yaşam biçimi olarak seçmiş bir spor sevdalısı. Koşan basketbol'da saha içinde her görevde (oyuncu,antrenör,idareci,hakem) bulunduktan sonra Federasyon'da ve  İl Basketbol Hakem Kurullarında çalışmıştır. 2002 yılından bu yana Tekerlekli Sandalye Basketbol Fedrasyonu'nda çeşitli görevlerde çalışmaktadır. 22 Yaşaltı Milli Takım'ın  yanısıra yeniden yapılanarak Avrupa Şampiyonasına hazırlanan Bayan Milli Takımımız'ın da Menejerliği'ni üstlenmiştir. Aynı zamanda TBESF Tekerlekli Sandalye Basketbolu Teknik Kurul üyesi ve Dış İlişkiler Sorumlusudur. 

Red Hand Pointing Right

Takım Mekanisyenimiz Ekrem Bektaşoğlu da hayatını spor sahalarına adamış bir sevdalı... Yıllarını tekerlekli sandalyelerin sahada daha iyi performans göstermesi için harcayan sevgili kardeşimiz tekerlekli sandalyelere bir bebek gibi şevkatle ve ihtimamla yaklaşır. Formula 1 pit alanlarını andıran çalışma köşesinde herhangi bir şekilde arızalanan bir tekerlekli sandalyeyi bir kaç saniyede yeniden sahaya döndürecek mükemmel bir donanımı her an mevcuttur. Kendisi aynı zamanda Türkiye Süper Lig ikincisi Beşiktaş Engelliler Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı'nın da mekanisyeni olarak profesyonelce çalışmaktadır. Ekrem Bektaşoğlu (Türkiye'nin tanıdığı lakabı ile EKO) her ne zaman Milli Takım görevine çağrılsa, liglerin en kızgın zamanı olsa dahi kulübü Beşiktaş anlayış göstererek kendisine izin vermiş ve Milli Takım görevini rahatlıkla yerine getirmesini sağlamıştır. Bu açıdan Beşiktaş Jimnastik Kulübü Yönetim Kurulu ve Engelliler Şubesi Yöneticilerine Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ve Bayan Milli Takım Yönetimi adına teşekkürlerimizi sunarız. Eko ile takımımız Wetzlar'da bir kat daha hızlı ve saha performansı yüksek olarak müsabakalarını yapacaktır.

Baş Antrenör
Kamuran ÖZDEMİR

kamuran1.jpg

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yardımcı Antrenör
Özlem DOĞAN

ozlemhoca.jpg

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yardımcı Antrenör
Ahmet KESKİN

ahmethoca.jpg

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Takım Menajeri
Ziya Nur SEZEN

Ziya Nur Sezen.jpg

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Takım Mekanisyeni
  Ekrem BEKTAŞOĞLU
( Eko )

eko11.jpg